Kraje Nadbałtyckie

PDF Drukuj

Litwa - Łotwa - Estonia

Termin: na zamówienie.

Kowno – Połąga- Ryga - Sigulda – Tallin-Troki –Wilno.

Litwa - to kraj, gdzie współczesna cywilizacja harmonijnie współgra z dziedzictwem historycznym i kulturowym, dawnymi tradycjami i obyczajami, niepowtarzalnym pięknem dziewiczej przyrody. To najstarsze Państwo na wschodnim wybrzeżu Bałtyku: pierwsza wzmianka o Litwie pochodzi z 1009 roku; Ajstów - przodków Litwinów - handlujących bursztynem, uważanym za symbol kraju, znali już starożytni Rzymianie. Obiekty dziedzictwa kulturowego, starodawna tradycja rzeźbienia krzyży, święta pieśni - to unikalne świadectwo wielowiekowej kultury Litwy.
Łotwa - jest państwem centralnie położonym wśród republik bałtyckich. W XII w. Łotwa była terenem ekspansji Danii. Na początku XIII w. niemiecki biskup założył Rygę i powołał do życia Zakon Kawalerów Mieczowych. Zakon, wspierany przez Niemcy, papieża i krzyżaków dokonał podboju terenów dzisiejszej Łotwy, zaś Ryga stała się w praktyce miastem niemieckim. Upadek zakonu w 1561 r. rozpoczął okres zależności od państw sąsiednich: Szwecji, Rzeczypospolitej, Rosji.
Estonia - to najbardziej na wschód wysunięta republika wśród nadbałtyckich. W jej skład wchodzi 1500 wysp i wysepek w Zatoce Ryskiej. Ślady życia ludzkiego w Estonii sięgają mezolitu, od neolitu zasiedlanie tych terenów było już zjawiskiem stałym, a w III-II tysiącleciu p.n.e. pojawiły się plemiona ugrofińskie, z których wyłonili się pierwsi przodkowie późniejszych Estów. Ulegająca przez stulenia wpływom i naporowi krajów ościennych: Rusi, Danii, Szwecji, Rosji, Estonia odzyskała niepodległość w 1991 roku i stała się suwerennym krajem.

PROGRAM WYJAZDU

Dzień 1 Polska – Kowno.
Wyjazd z Polski we wczesnych godzinach porannych (rozkład przejazdu jak poniżej).  Przejazd do Kowna oraz zwiedzanie : Starówką , ruiny Zamku Kownieńskiego, XVI-wieczny ratusz zbudowany w stylu gotyckim z 53-metrową białą wieżą, kościół Witolda z XVI wieku, katedrę oraz zabudowie wokół rynku.– Pożajście-zespół kościoła pw. Nawiedzenia NMP i klasztoru kamedułów z 1662 roku . Wieczorny spacer  Aleją Wolności. Kolacja, nocleg.

KłajpedaDzień 2 Kowno-Kłajpeda - Mierzeja Kurońska - Połąga.
Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie: Kłajpeda – Stare Miasto, tereny zamkowe, Nowe Miasto, przeprawa promem na Mierzeja  Kurońska :  Litewskie Muzeum Morskie  z delfinarium, przejazd i spacer po parku z „ Góra Czarownic „ z drewnianymi rzeźbami (ponad 100), Nida- Dom Tomasza Manna, zabytkowe domy rybackie, wędrówka na wydmy. Wyjazd do Połągi, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3 Połąga –Szawle – Ryga.
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Rygi .Zwiedzanie  na trasie Szawle –Góra Krzyży, wznosząca się 12 km na północ od Szawli , jest to niespotykane chrześcijańskie sanktuarium pod gołym niebem, nobilitowane pielgrzymką papieską w 1993 r.  Przyjazd do Rygi w godzinach popołudniowych,  spacer po mieście. Kolacja i nocleg w Rydze.

Dzień 4 Ryga – Tallin.
Po śniadaniu zwiedzanie Rygi, - stolicy Łotwy, miasta położonego nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Już w X wieku istniała tu rozwinięta osada plemienia Liwów u ujścia Dźwiny. Wpisane na listę UNESCO, jest największym w Europie skupiskiem architektury secesyjnej. Stare Miasto; kościół św. Piotra; Dom Bractwa Czarnogłowych; protestancka  katedra NMP (największy kościół  w krajach bałtyckich); Pl. Katedralny, zespół średniowiecznych kamieniczek – Trzej Bracia, Mała i Wielka Gildia Kupiecka; Zamek Ryski z Muzeum Historii Łotwy; budynek rycerstwa inflanckiego (parlament); fragmenty murów obronnych z Basztą Prochową; Przejazd do Tallina (305 km). Kolacja i nocleg w Tallinie.

Dzień 5 Tallin.
Po śniadaniu zwiedzanie Tallina: wgórze Toompea, gdzie oprócz fortyfikacji znajduje się gotycka katedra Najświętszej Marii Panny, XIII-wieczny kościół św.Mikołaja, kościół św. Michała zamieniony na prawosławną cerkiew w 1716r. z barokowym ikonostasem z 1720r., kościół św. Ducha z późnogotyckim drewnianym ołtarzem Bernta Notkego, gotyki ratusz wraz z wieżą i zdobionymi dekoracyjnymi rzeźbami ławami w sali magistratu z początków XV wieku. Kolacja, nocleg w Tallinie.

Dzień 6 Tallin - Sigulda –Wilno.
Po śniadaniu wyjazd do Wilna oraz zwiedzanie na trasie : Sigulda – miejscowość letniskowa, ruiny zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych; przejazd kolejką linową nad doliną rzeki; Turajda – zamek nad doliną rzeki Gauja (wspaniały widok na okolicę); grób Róży Turaidzkiej; Park Narodowy Gauja – zwany Łotewską Szwajcarią. Przyjazd do Wilna, obiadokolacja , nocleg.

Dzień 7 Wilno.
Po śniadaniu zwiedzanie Starego Miasta: Katedra św. Stanisława, Nowy arsenał oraz ruiny XVI - wiecznego kościoła św.Anny i Barbary; pomnik Adama Mickiewicza, dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego. Ulicą Ostrobramską dojdziemy do kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej. Po południu przejazd do położonej w południowej części Wilna dzielnicy Rossa, gdzie znajduje najpiękniejszy i najstarszy cmentarz w Wilnie. Kolacja, nocleg w Wilnie.

Dzień 8 Wilno - Troki – Warszawa.
Po śniadaniu wyjazd w trasę oraz zwiedzanie: Troki, zamek na wyspie zbudowany jako twierdza. Przyjazd do kraju w godzinach wieczorowych.. Dzień 8 Polska
Przyjazd do Polski we wczesnych godzinach rannych.

Cena obejmuje:

 • przejazd  autokarem z mini-barem, tv, wc, opłaty graniczne,
 • noclegi w pokojach 2-osobowych - hotele 2**/3***,
 • śniadania i kolacje,
 • opieka pilota-tłumacza ze strony biura,
 • bogaty program turystyczny,
 • lokalnych-licencjonowanych przewodników,
 • ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków na czas wyjazdu,
 • lokalne podatki i opłaty rządowe

Cena nie obejmuje:

 • wydatków osobistych, upominków i pamiątek, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów 50 EUR,
 • lunchów, napojów do lunchów i kolacji,
 • opłat za fotografowanie i filmowanie,
 • dopłata do pokoju 1-osobowego 450,-pln.
 • Kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może się zmienić.
 
"RAYTAN TOUR"
ul. Trębacka, 4 lok. 5, 00-074 Warszawa, Polska
tel./fax: +48 (22) 630 97 18, tel. +48 (22) 630 99 18
www.raytantour.com     Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.